SylwestrowaNoc - Sylwester 2015/2016, pobyty sylwestrowe, pakiety, oferty na Sylwestra, bal sylwestrowy, gdzie na Sylwestra
Strona Główna »  - Sylwestrowe trunki

Sylwestrowe trunki

Jeżeli mamy na myśli „szampańską zabawę” w noc sylwestrową to nie sposób jest pominąć kwestii tego szlachetnego trunku. Oto garść informacji na temat historii szampana.
 
Początki winnic w Szampanii sięgają czasów rzymskich. Wtedy to, w Campanii, zaczęto sadzić winnice. Właściwie, cała produkcja win i utrzymanie winnic przetrwały w tym regionie Francji dzięki klerowi. Na przestrzeni wieków producenci tych win zauważyli, że czasem stają się one naturalnie musujące, zwłaszcza gdy są jasne i mają niską zawartość alkoholu. Produkcja win musujących w tamtych czasach nie była wcale łatwa. Wina te posiadają dwutlenek węgla, powstający w naturalnym procesie fermentacji. Zatrzymanie tego procesu w odpowiednim momencie produkcji było dużym wyzwaniem. Zbyt słabe butelki zwyczajnie eksplodowały, co w wyniku reakcji łańcuchowej, czasem kończyło się utratą dużej ilości towaru.

Pod koniec XVII wieku, mnich Dom Pierre Pérignon  dopracował receptury,  które stosowane są do dnia dzisiejszego w produkcji tego szlachetnego alkoholu. Pomimo faktu, że nie był on twórcą tego trunku, jego wkład w doskonalenie go zaowocował nazwaniem jego imieniem jednego z najlepszych szampanów. W dzisiejszych czasach nazwa - szampan, jest zarezerwowana wyłącznie dla win musujących produkowanych w regionie Szampanii. Ich jakość jest doskonała, co niestety, znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Sam Pérignon podczas pierwszej konsumpcji napoju miał wygłosić sławne słowa „Chodźcie prędko, ja piję gwiazdy!”

Ale Nowy Rok witamy tylko raz do roku więc może warto zarezerwować fundusze na butelkę szampana. Albo też, kupić go parę miesięcy wcześniej, kiedy to ceny są względnie umiarkowane.

Oprócz szampana, czy też powszechnego wina musującego na stole często pojawiają się inne alkohole. Na szczęście nie musi to być klasyczna czysta wódka, czy hektolitry piwa. Powszechnieje moda na kolorowe drinki i alkohole egzotyczne. Swoich sił w ich tworzeniu może spróbować każdy. Czy to tworząc nowe, czy też korzystając z istniejących już opracowań. Internet w tej materii jest studnią niewyczerpalną. Podstawowa zasada, ma być wesoło i inaczej niż podczas weekendowego grillowania na działce. A zdobycie butelki rumu, tequili czy sake w dzisiejszych czasach nie musi wiązać się z wizytą w Peweksie. Każdy przyzwoicie zaopatrzony sklep monopolowy czy odpowiadający mu dział w markecie, ma do zaoferowania swoim klientom coś więcej niż piwo i czysta wódka. Zawsze też możemy poradzić się obsługi co w danej chwili jest na topie, co jest nowością i jakim alkoholem nie będziemy rozczarowani. 


[Lupus]