SylwestrowaNoc - Sylwester 2015/2016, pobyty sylwestrowe, pakiety, oferty na Sylwestra, bal sylwestrowy, gdzie na Sylwestra
Strona Główna »  - Sylwester - dookoła świata

Sylwester - dookoła świata

Początek nowego roku powszechnie obchodzi się 31 grudnia o 24:00. Sęk w tym, że w różnych miejscach kiedy indziej wybija północ!

Jako pierwsi zaczynają świętować mieszkańcy wysp Kiribati, gdzie najszybciej na świecie wskazówki wskazują dwunastą. Data zmienia się na tym archipelagu w chwili, gdy w Polsce wybija godzina 11:00. Wyspy, plaże i ocean są świetnym otoczeniem do zabawy. Gdyby tylko nie koszt przelotu…

Nieco później, bo już o 14:00 czasu polskiego, korki od szampanów strzelają w Sydney. Pierwszy pokaz fajerwerków (tzw. rodzinny) na słynnym Harbour Bridge rozpoczyna się o 21:00 czasu lokalnego. O północy, na kulminacyjnym odliczaniu i pokazie sztucznych ogni gromadzi się 1-1,5 mln ludzi. Każdego roku temat przewodni imprezy jest inny, ale zawsze efekt jest oszałamiający, dzięki czemu jest to najczęściej pokazywany w telewizji sylwester na świecie.

W Berlinie organizowana jest za to jedna z największych zabaw sylwestrowych w Europie. Przestrzeń pod Bramą Brandenburską szczelnie wypełnia się ludźmi, zespoły z ca ego kontynentu nadają rytm zabawie, a niemieckie kie basa i piwo zaspokajają g ód i pragnienie zmarzniętych uczestników zabawy.

Nieco bardziej wybredni i uwrażliwieni na piękno muzyki pojechać powinni do Wiednia. Odbywa się tam niezwykle prestiżowy i ceniony przez mi ośników muzyki klasycznej koncert noworoczny w Operze. Koncert grany jest rano, więc dzień wcześniej pamiętać należy, aby wcześnie iść spać.

Spać za to nie trzeba w ogóle w Nowym Jorku, bo jak wiadomo samo miasto nie zasypia nigdy. Słynna kula na Times Square odlicza ostatnie 60 sekund roku, a kiedy wybije północ, z nieba lecą setki kilogramów konfetti. Oko o miliona ludzi zaczyna też sobie składać życzenia na placu jak zwykle oświetlonym milionem neonów.

Mniej więcej w tym samym czasie w Rio de Janeiro, w pełnym słońcu, świętują mieszkańcy i turyści przybili do brazylijskiej metropolii. Przypuszczać jednak należy, że najważniejszą myślą w głowach uczestników zabawy nie jest nastanie Nowego Roku, a rozpoczynający się za kilka dni karnawał!

Jako jedni z ostatnich świętują mieszkańcy Honolulu na Hawajach. Szampany otwiera się tam 24 godziny później, niż na Kiribati, choć obie grupy wysp leżą relatywnie blisko siebie. Nim plażowicze z Waikiki zdążą z ożyć sobie życzenia, na ostatnich skrawkach lądu nastanie 1 stycznia, a kosmonauci przelatujący akurat nad Hawajami po raz piętnasty w ciągu 24 godzin podziwiać będą fajerwerki – na orbicie człowiek ma noworoczny odlot…


[autopista]