SylwestrowaNoc - Sylwester 2015/2016, pobyty sylwestrowe, pakiety, oferty na Sylwestra, bal sylwestrowy, gdzie na Sylwestra
Strona Główna »  - A po Sylwestrze... - rzecz o noworocznym kacu;o)

A po Sylwestrze... - rzecz o noworocznym kacu;o)

W okolicach Nowego Roku najpowszechniej występującą chorobą jest oczywiście kac. Nieliczni stosują profilaktycznie lekarstwo, które daje stuprocentowe rezultaty – abstynencję. Dla pozostałych nie ma niestety skutecznego medykamentu na tą dolegliwość. Ba! Nie wiadomo nawet czemu głowa boli po alkoholu! No tak, boli od picia, ale nie wiadomo jakie reakcje powodują powstanie bólu. Mimo to, istnieje kilka sposobów, minimalizujących dolegliwości.

Przede wszystkim przed imprezą należy się dobrze wyspać – zmęczony organizm gorzej radzi sobie z zatruciem alkoholowym, prowadzącym do kaca. Dobrą metodą profilaktyczną jest zjedzenie sycącego posiłku, najlepiej tłustego, z dodatkiem produktów mlecznych, gdyż niwelują one skutki działania alkoholu. Trochę witaminek także nie zaszkodzi.

Aby nie zaprzepaścić wcześniejszych przygotowań, w trakcie imprezy należy postępować według prostych zasad. Przede wszystkim nie wolno mieszać alkoholi! A już na pewno nie wolno mieszać alkoholi wysokoprocentowych z piwem i szampanem, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla potęguje poranny ból! W odstawkę powinny też pójść papierosy, ponieważ dodatkowo zatruwają (i tak przeciążony) organizm. Kolejną radą jest, aby jak najwięcej tańczyć, chodzić, itp. Alkohol trawi się lepiej w trakcie ruchu, a dzięki aktywności ruchowej pijemy więcej płynów nie zawierających etanolu, co zwiększa szansę na bezbolesny poranek. Można także spróbować napojów energetyzujących (bezkofeinowych, bo sercu też trzeba dać żyć!) – zawarte w nich cukry i ich pochodne pomagają rozłożyć alkohol. Nie zapominajmy też o zdrowym rozsądku – picie na umór i w szybkim tempie każdego zwali z nóg, a następnego dnia niechybnie przyniesie cierpienie.

Przed pójściem spać, koniecznie trzeba napić się wody! Im więcej, tym lepiej! Uzupełni to płyny wypłukane przez alkohol i pozwoli organizmowi na lepsze odbudowanie się.

Jeśli mimo wszelkich zabiegów dopadnie nas kac, można próbować zminimalizować jego skutki. Uzupełnienie cukrów (łyżeczka miodu, osłodzona woda, czy owoce) przyspieszy metabolizm i przetworzenie pozostałego w organizmie alkoholu. Jajecznica popita wodą z ogórków albo kefirem także powinny przynieść ulgę. Dużą skuteczność niesie również kawa z cytryną – choć nie brzmi to apetycznie, pomaga bardzo skutecznie! Można też zastosować metodę klina! Tylko nie wolno z tą „kuracją” przesadzić, żeby następnego dnia nie zaczynać leczenia od nowa... 

[autopista]